تبلیغات
وبلاگ - مطالب آذر 1396

وبلاگ

سه شنبه 7 آذر 1396

داستان شراء نفس چیست؟

نویسنده: وبلاگ   در سال ۱۳ بعثت وقتی قریش بر آزار و تحت فشار قرار دادن مسلمانان و مجبور ساختن آنان بر دست برداشتن از آیین اسلام و دلسرد کردن آن‌ها از یاری حضرت محمد(صلی الله و علیه وآله) پرداختند، پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) به یاران خود فرمان هجرت به مدینه را دادند، و یاران وی نیز در چند مرحله به صورت دسته‌های کوچک و پنهانی و دور از چشم قریش رهسپار مدینه شدند.

داستان شراء نفس چیست؟

تجمع مشرکان در دارالندوه:
قریش از هجرت پیامبر(ص) هراس داشت و برای جلوگیری از آن در دارالندوه جمع شدند، تا در این‌باره تصمیم بگیرند.
طبق خواست یکی از آنان تصمیم گرفتند، از هر قبیله جوانی دلیر انتخاب شود و شبانه بر او حمله کنند و دسته جمعی او را در خانه اش بکشند؛ زیرا در این صورت، خون او در میان همه قبایل پراکنده می‌شود و بنی هاشم
نمی توانند با همه طوایف قریش بجنگند و ناچار به گرفتن دیه می‌شوند وما هم دیه اش را می پردازیم.

نزول آیه و آگاهی پیامبر(ص):
به دنبال تصمیم قریش بر قتل پیامبر اکرم(ص)، جبرئیل نازل شد و او را از نقشه مشرکان آگاه ساخت و دستور خداوند را ابلاغ کرد.
《وَإِذْ یَمْكُرُ بِكَ الَّذِینَ كَفَرُواْ لِیُثْبِتُوكَ أَوْ یَقْتُلُوكَ أَوْ یُخْرِجُوكَ وَیَمْكُرُونَ وَیَمْكُرُ اللّهُ وَاللّهُ خَیْرُ الْمَاكِرِینَ》
به یاد آور، هنگامی که کافران از در نیرنگ وارد شده و تصمیم گرفتند، که تو رازندانی کنند و یا بکشند و یا تبعید نمایند، آنان مکر می ورزند، خدا نیز مکر آنان را خنثی می‌سازد خداوند از همه چاره جوتر است.
پس پیامبر(ص)تصمیم گرفت قبل از آمدن مشرکان، خانه خود را به طرف یثرب ترک کند.

ماجرای لیله المبیت:
پیامبر(ص) در شب اول ماه ربیع‌الاول، به امام علی (ع) فرمود: مشرکان می‌خواهند امشب مرا به قتل برسانند، آیا تو در جای من می‌خوابی تا من به غار ثور بروم؟ علی (ع)گفت: در این صورت شما سالم می‌مانید؟
پیامبر(ص) فرمود: آری.
علی(ع) تبسمی کرد و سجدهٔ شکر به‌جای آورد، وقتی که سر از سجده برداشت عرض کرد:
آنچه را که مأمور شده‌ای انجام ده که چشم، گوش و قلبم فدای تو باد! به هر چه می‌خواهی فرمانم بده که همانند دستیار شما هستم، همان‌گونه که مقصود شماست در آن وارد می شوم و موفقیتم تنها از ناحیه خداست.
سپس پیامبر(ص)، علی(ع) را در آغوش گرفت و هر دو گریه کردند و از هم جدا شدند.
محاصره خانه ،توسط مشرکان:
مشرکان از ابتدای شب، خانه پیامبر(ص) را محاصره کردند و قرار بود حمله در نیمه شب صورت گیرد، اما ابولهب گفت: در این وقت، زنان و فرزندان در داخل خانه هستند و بعدها عرب در باره ما می گویند حرمت فرزندان عموی خویش را شکستند.
از طرفی نیز علی(ع) درهای خانه را بست و پرده‌ها را کشید، آنان با سنگ بر علی(ع) که در بستر خوابیده بود، می‌زدند تا مطمئن شوند کسی در بستر خوابیده است، البته شک نداشتند که وی رسول خداست. و صبح که با شمشیرهای برهنه به خانه هجوم بردند، وقتی علی (ع)را در بستر محمد مشاهده کردند، گفتند: محمد کجاست؟
علی(ع) فرمود:
مگر او را به من سپرده بودید که از من می‌خواهید؟ کاری کردید که او ناچار شد خانه را ترک کند.

نزول آیه ی شراء نفس:
چنانچه مفسیرین شیعه و بسیاری از علمای اهل تسنن می گویند، آیه《وَ مِنَ النَّاسِ مَن یشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ وَاللَّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبَادِ》بعضی از مردم، جان خود را در برابر خشنودی‌های خدا می‌فروشند و خدا نسبت به بندگان رؤوف است.
در شان امام علی(ع) در ماجرای لیلة المبیت نازل شده است.

منابع :
۱)انفال۳۰
۲)بقره ۲۰۷
۳)تفسیر المیزان،ج۲،ص۱۴۶
۴)شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید،ج۴،ص۱۸۶
۵)فروغ ابدیت، ج ۱، ص۴۲۰
۶)سیره حلبی، ج۲، ص 37
لینک منبع

مطلب داستان شراء نفس چیست؟ در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :داستان شراء نفس چیست؟
http://mofidestan.ir/%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%b4%d8%b1%d8%a7%d8%a1-%d9%86%d9%81%d8%b3-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f/

نظرات() 


رونمایی چین از سریع‌ترین جنگ‌افزار آبی خاکی جهان

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۲

کشورهای مختلف همواره در تلاش بوده‌اند تا جنگ‌افزارهای نوینی را برای بهبود قابلیت‌های دفاعی و هجومی توسعه دهند. در همین راستا، کشور چین امروز از محصولی رونمایی کرده است که سریع‌ترین جنگ‌افزار هجومی دو زیست جهان نام گرفته است.

به گزارش وبسایت نقدستان : چین به طور رسمی از آنچه سریع‌ترین جنگ‌افزار آبی خاکی جهان نام گرفته رونمایی کرد.

رونمایی چین از سریع‌ترین جنگ‌افزار آبی خاکی جهان

کشورهای مختلف همواره در تلاش بوده‌اند تا جنگ‌افزارهای نوینی را برای بهبود قابلیت‌های دفاعی و هجومی توسعه دهند. در همین راستا، کشور چین امروز از محصولی رونمایی کرده است که سریع‌ترین جنگ‌افزار هجومی دو زیست جهان نام گرفته است.


VN18 محصولی که توسط Norinco Group توسعه یافته است امکان حرکت با سرعت بالا را در آب و خشکی خواهد داشت. حداکثر سرعت این جنگ‌افزار در خشکی برابر با 65 کیلومتر بر ساعت و در آب برابر با 30 کیلومتر بر ساعت است. اگرچه در نگاه اول این اعداد به هیچ وجه سرعت بالای این جنگ‌افزار را به رخ نمی‌کشند اما در مقایسه با آنچه در حال حاضر در صنعت نظامی شاهد هستیم، استانداردی سطح بالا به حساب می‌آیند.

رونمایی چین از سریع‌ترین جنگ‌افزار آبی خاکی جهان

Tan Yongyao مدیریت بخش توسعه و تحقیق Norinco در این خصوص می‌گوید:

سرعت این محصول در آب به حدی است که گویا خودرویی با سرعت 120 کیلومتر در ساعت در یک بزرگراه حرکت می‌کند.

این محصول، 2.6 تن وزن داشته و با نصب یک توپ روی آن، یک ابزار جنگی تمام عیار به حساب می‌آید. در بحث جابه‌جایی نیروها هم با استفاده از این غول جنگی می‌توانید 18 نفر را به میدان‌های نبرد انتقال دهید. موتور این ابزار جنگی امکان تولید 1600 اسب بخار توان را دارد.لینک منبع

مطلب رونمایی چین از سریع‌ترین جنگ‌افزار آبی خاکی جهان در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :رونمایی چین از سریع‌ترین جنگ‌افزار آبی خاکی جهان
http://mofidestan.ir/%d8%b1%d9%88%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%db%8c-%da%86%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%b2-%d8%b3%d8%b1%db%8c%d8%b9%e2%80%8c%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%ac%d9%86%da%af%e2%80%8c%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%a2-2/

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :